Tuesday, July 12, 2011

Borjomi lätteilt

Et juurdepääs blogile avanes kaasreisijale alles nüüd, siis edastan ka pisut oma meenutusi. Et Marelisis veedetud õhtu oli pikk, öö lühike ja rong läks väga vara, kasutasime külalistemaja peremehe Nivat, mis meid väikese tasu / 15 lari / eest 25.06. hommikul rongi peale viis. Sõit Khashurisse pidi erinevate andmete järgi võtma 45 min kuni 1h 40 min. Ca 1,5 h kokku ka läks. Kilomeetreid ei olnud ollagi, aga see oli "pops ja postivahe" rong.

Varahommik Marelisi rongijaamas. Unetunde oli vähe ja Gruusia koduveini liiga palju...

Et kohanimed kõik kohalikus keeles, siis oli tegu, et teada saada õiget peatust. Vene keelest on siiski pisut abi ja õige kohas õnnestus maha minna. Et eilne väsimus ikka kontides, otsustasime esimest korda kasutada päris taksot. Borjomi oli vaid 30 km, järgmise rongini ca 30 min aega ja see sõitvat 2 h . Seega takso, hind 30 lari kokku lepitud ja teele.

Borjomis on kaks veetehast üks enne linna ja teine seal sees. Kunagistel aegadel olla olnud ka suur tööandja, kui tänapäevane tehnoloogia enam töökäsi nii palju ei vaja...
Borjomi ise linnake 15 000 elanikuga, mägede vahel, jõe kaldal, õhkmas hõngu, mida mujalgi Gruusias kõikjal tunda. Ehk sõbralikud inimesed, lagunevad majad, logud autod, ilus loodus. Pisut trööstitu oli aga küll näha, kuidas endisest hinantud kuurortlinnast olid järgi jäänud vaid varemed.

 Borjomi linna peatänav

Borjomi jõgi

Meie peatuspaik B-s oli Levani kodumajutus. Noor mees, elas kesklinna korteris koos emaga ( kes suvel elas õues kuuris ). Korter ise õnnetu ja trööstitu, samas seinad ja katus olemas ning asukoht hää. Hind 50 lari kahele koos hs-ga.

Levani ema köögis õhtust teed joomas 

Sellega asjandusega tehti sooja vett

Peale tervistavat lõunauinakut saabus nälg. Lahke naaber suunas meid linna parimaid khinkalisid sööma, aga läksime valesse kõrtsi. Need on Borjomis enamus ühes kandis, aga eelistada tasub vanas raudteejaamas olevat ( see kus me ei käinud ). Mis veel...

Linna vaatamisvääruseks on Borjomi mineral water park, kuhu sissepääs maksab 0,5 lari ja kus saab jalutada. Nagu vanasti Kadriorus - sõidad karuselliga, sööd jäätist jne jne. Kuid saab ka ujuda Borjomi mineraalvees ja ühest kaevust õnnestub seda kohalikku nestet ka piiramatult ammutada. Kohalikud teevad seda 5 l plastpudelitega, mida ka kõikjal ümbruskonnas tühjalt müüakse. Taara äri.

Borjomi Mineral Water Park

Pikk jalutuskäik metsas Borjomi veega ujumisbasseinini 
Bassein ise nägi välja selline ja kui seda oleks teadnud, poleks vist hakanud üldse sinna jalutama :)
Igal juhul käisime kastsime ennast sisse ära...

Veel Levanist. Tegu on andeka noormehega, kel juriidiline kõrgharidus, lisaks lõpetanud ülikooli ka pianistina. Tegi ka meile oma koduklaveril ettekande, võhikuna jäi suu lahti. Vast õnnestub siia kunagi ka väike videolõik lisada. Oma alal tal tööd ei ole, seega on ta üks paljudest ( mainitud lausa 90 % ) töötutest, kes pisut nihverdab siit ja sealt. Igatahes kodumajutus ja ka giiditeenus on üks ta tuluallikaid. Et meil sealkandis aega 3 päeva, leppisime kokku, et külastame tema saatel Vardzia`t. Sellest teeme juttu juba esmaspäeval 27.06.
Levan Jangirashvili, Pirosmanikucha 18, Borjomi, Georgia

Uus päev Borjomis. 26.06. on laupäev. Et Levani kodumajutusse tulevad uued kliendid Iisraelist, pakime oma kompsud ja lähme kavandatud rongireisile Bakuriani. Kunagine olümpialinna kandidaat ja Gruusia uhkeim suusakuurort. Rong Borjomist sinna väljub 11.30 ja on arhailine kahe vaguniga susla. 27 km läbimiseks mägiteel kulub kokku 2 tundi. Üks vagunitest on vahva seetõttu, et sealt saab ka välja värske õhu kätte nö terrassile minna. Vaated on küll enamasti võssa kasvanud, aga mingit aimu teest saab.
Nagu Gruusias pea igal sammul, ei saa ka rongis läbi ilma "uute tuttavateta". Meie kõrval võtab istet mees, naine ja nende 3 a tütar. Mõni minut peale sõidu algust kõlab mehe suust "tere". Tere, tere - tegu politseinikuga Poti linnast, kes Paikusel paar kuud õppinud ja Eesti üks lemmikkohtasid pidi olema. Ja planeerimatult möödub kogu päev uute tuttavate seltsis. Rongisõit, jalutuskäik, lõunasöök ja maršrutka. Ja otse loomulikult ei lubatud meil mitte millegi eest maksta. Mida teha Bakurianis? Meie andmetel ja kohalike sõnul suvel mitte midagi :(

 Borjomi - Bakuriani rong

Uued tutvused igal sammul 

Bakuriani suusamäed taamal

Äärmiselt kahju, sest kaunid mäed ja rohkelt hotelle on ootamas. Üldse tundub see turismialane tegevus veel üsna noor ja roheline. Pakutavaid vaimalusi on vähe või üldse mitte, aga eeldusi tegemisteks kui palju. Jalgrataste rent, rafting, seiklusrajad, mägimatkad, atv sõidud jne jne. Aga vast nad jõuavad. Eks samas ka taolisi vähem asustatud kohtasid on vaja. Samas, neile oleks see ju elatis - ja seda on maapiirkonnas väga vaja.
Hinnainfo Bakuriani kohta - rongipilet Borjomist 1 lari üks suund, maršrutka 3 lari üks suund. Restoran - igatahes see kus me käisime, oli kallim, kui Tbilisi kesklinn! Majutuse kohta mainiti, et hotellid algavad 70 lari 2-ne tuba öö. Kuigi vaevalt, et kõik nad suvel ka avatud on.

 Lõunasöök

Bakurianilane...tal pidavat olema Gruusia parim lehm :)

Igatahes oleme õhtul kell 5 tagasi Borjomis, kõht endiselt khinkalisid täis ( 12 tk ) ja ootab meid hotell Borjomi. Peaaegu Levani naabermajas olev majutuskoht pakub ööbimist kahele alates 70 lari. Me saime 100-se ( ca 43 eur ) toa, koos duši, wc ja hommikusöögiga. Võib soovitada.

No comments:

Post a Comment