Wednesday, April 11, 2012

11.03 - 03.04 - FLORIDA, USA

Kätte on jõudnud juulikuu keskpaik ning USA-st naasmisest on praeguseks möödunud üle 3 kuu. Tuleb taaskord tõdeda, et me ei ole just kõige kohusetundlikumad blogijad - mina isiklikult olen mitmel korral mõelnud, et võtan kätte ja kirjutan ära, kuid siis olen takerdunud uitmõttesse, et mida ma kirjutan? See oli minu neljas visiit Unistuste Täitumise Mandrile - WOW!-efekt on nüüdseks kadunud, paljud kohad on läbi käidud korduvalt, teatud rajad ja kohad on juba 100%-liselt mällu sööbinud, aga miskipärast võiks sinna ikka ja jälle tagasi minna... Mis on see võlu? Lisaks perekondlikule seotusele ja soovile näha oma seal resideeruvat õde ja tema imetoredat poega Duncan'it on selles Ameerikas (eelkõige Floridas) midagi, mis mulle väga meeldib ja tagasi kutsub. Ma ei tea, kui hästi-halvasti mul õnnestub seda kirjeldada, aga proovin siiski.

Põhilennufirmaks oli sel korral KLM ja marsruut Tallinn-Tampa, ümberistumised Amsterdamis ja NYC's ning piletihind nina kohta natuke üle 500 €. Reisiseltskond oli suurem kui kunagi varem - kokku 9 inimest, kellest 5 lapsed. Tampa tervitas meid juba tuttava kuuma kliimaga ning lennujaamast võetud rendikas viis meid kiirelt (~ 2 tundi sõitu) Orlandosse, millest pidi saama meie põhistaap järgnevaks 3-ks nädalaks.
Meie oma perega peatusime eesootava õe kodus Metrowest'is ja Rometi pere leidis puhkepaiga Hampton Inn's Windhover Dr. peal (http://www.hotelsone.com/orlando-hotels-us/hampton-inn-closest-to-universal.html). Kuna minu õde töötas selles hotellis, sai ta pakkuda head soodsat hinda. Samuti on hotelli asukoht päris hea. Lähedal Universal Studios'le, International Dr.'le ja outlettidele - muidugi ka meie "kodule".

Kuna seltskonnast enamik olid lapsed, kes olid palju-unistatud Ameerikasse sõitu kaua oodanud, olid meie kesksed tegevused orienteeritud lähtuvalt neist. Käisime SeaWorld'is, Universal Studio mõlemas teemapargis ja Aquatica veepargis.

Orlando SeaWorld on mulle meeldinud juba alates esimesest visiidist. Seekordne oli juba kolmas. Väga suurele maa-alale rajatud teemapark hõlmab endas erinevaid "raide" ehk atraktsioone ehk ameerika mägesid jms (kui eesti keeles võiks kasutada sõna "karussell" siis paraku mina ei saa öelda nende masinavärkide kohta pelgalt karussell - need on ikka midagi tunduvalt suuremat), paljusid vee-elukaid ja loomashowsid. Külastuseks tuleb kindlasti varuda terve päev ja saabuma peaks sinna hommikul vara, et võtta päevast maksimumi. Must-go'd on: Shamu Show, Cat and Dog show & Whale and Dolphin Show - neid peaks minema vaatama esmajärjekorras ja kui aega üle jääb, siis minema ka teistele. Oma ringkäigud peakski tegema lähtudes show aegadest, mis on kirjas pargikaartil, mille saab sissepääsu juurelt. Manta nimeline raid pakub mõnusa adrenaliinilaksu ning Kraken raputab soolikad mõnusalt läbi!

Shamu the killer-whale

Kui SeaWorld on mõneti nagu loomaaed siis Universal Studio's pargid on täielikud lõbustuspargid. Külastamist väärt on kindlasti mõlemad pargid, mis Universali kompleksi kuuluvad - Universal Studios (US) ja Island of Adevntures (IOA). Ideaalis võiks mõlema pargi jaoks varuda ühe eraldi päeva - eriti kui külastate Orlandot tipphooajal. Raidide järjekorrad venivad pikaks - kellel rahast kahju pole, sellele soovitan osta Express Pass - säästate ennast pikkadest ootejärjekordadest.

IOA pargi tahaotsa ehitati mõned aastad tagasi maailmas ainulaadne "The Wizarding World of Harry Potter". Uudistes kirjutas, et vahetult enne pargi avamist ööbisid sajad Harry Potteri fännid pargi ees, et olla esimesed, kes seda modernse maailma imet kogeda saavad. Samuti kiitis autor J.K. Rowling kõik detailid enne avamist heaks. Kui muud parkide osad on rahvastatud normaalselt (olenevalt hooajast ka pisut liigselt), siis Harry Potteri maailmas on kindlasti kõige rohkem sagimist ja kõige rohkem rahvast - aga see on kindlasti seda väärt. See koht on maagiline ja ülihästi tehtud. Aastal 2011 ootasime HP raidi järjekorras poolteist tundi, sellel aastal pääsesime 50 min'ga, kuid järgmisel aastal olen nõus seda taas tegema :) PS! Pargis saab juua ka võiõlut (kes raamatut on lugenud, need teavad)!

US pargi kõik raidid on seotud filmidega. Eraldi väljatoomist väärib kindlasti Mummy. See on ülimõnus siseraid. Võimas Ameerika mägi, mille terve tegevus toimub pimedas maja sees. Samuti on see raid, kuidagi mõnusalt sujuv ja palju eriefekte, mäletan et see meeldis ka minu emale ja isale, kellele reeglina sellised asjad huvi ei paku. Anmari lemmik oli Rip Ride Rockit, aga minul pani see jubedalt pea valutama. Pea põrkus vastu seljatuge ja pärast oli päris kehv olla. Simpsonite 3D/ride meeldib ka enamasti alati kõigile.

Hinnad on kõigis pargis päris soolased 100 USD kandis nägu. Küllap leiab ka mingeid soodsaid diile.
Universal Studio's on avatud tasuta CityWalk, kus on palju restorane, klubisid ja poode, samuti Universal Cineplex ehk suur kinomaja. CityWalk on avatud kella 2ni öösel. CityWalk'lt on võimalik tasuta minna paadiga sõitma Universali Hotellide juurde - Hard Rock Hotel ja Loews Portofino Bay. Paadisõit on tore, vaated ilusad ja mõlema hotelli territooriumil on ühtteist vaadata ja niisama mõnus ringi kolada. Sel korral me CityWalki ööklubisse ei jõudnudki (olgem ausad, ei jõudnuki ühtegi klubisse, kuna mina suutsin ID maha jätta), aga boheemlasliku muusika austajatele meeldib kindlasti Bob Marley klubi CityWalk's.

CityWalk

Aquatica kuulub SeaWorld'ga ühte gruppi ning on väga lähe väliveepark. Seal on torud, mida ei saa Pärnu või Tartu torudega võrreldagi ning tegemist jagub nii suurtele kui väikestele. Keset linna on justkui loodud oaas, kus on valge liivarand, erinevad basseinid ja sadu päevitustoole. Veesõpradele soovitan kindlasti.


Rometil oli suur soov minna vaatama eelkõige NHL'i mängu, kuid sobis ka NBA. Tükk aega planeerisime Tampasse NHL'i mängule minemist, kuid olude ja aja sunnil jäi NHL'l seekord siiski käimata. Selle asemel käisime uuel AmWay Arena'l vaatamas NBA mängu Magic'u ja Suns'i vahel. Minu jaoks oli see teine NBA mäng ning seetõttu pisut juba tuttav - aga need mängud on tõeline meelelahutus. See on korralik ameerikapärane show. Võtad letist külma Budweiser'i ja nacho'd sulajuustuga - istud tribüünil ja elad kaasa vabalt valitud meeskonnale (olgem ausad, kellelgi meie seast, ei olnud kindlat eelistust). Ei puudu filmidest nähtud momendid, kus suurel ekraanil hakatakse näitama paare ja kõik keda näidatakse peavad musitama, väikeste bazooka'dega lennutatakse rahva sekka Magic'u särke, kõrgel laes lendavad dirižaablid jne. Ahjaa...piletiostu tegime AmWay Arena ees kelleltki kohalikult "ärimehelt" tingides. Ma täpselt ei mäleta palju me maksime, aga see oli igati mõistlik - umbes 10 USD nägu.
Magic vs Suns
Amway

Absoluutselt igal Florida's käigul oleme käinud ka  Wekiwa Springsis. Nii ka sel korral. Tegime kaasa burgeripihvid ja muu vajaliku hamburgerite grillimiseks ning veetsime toreda päeva. Rentisime vesirattad (kuna meid oli palju - tavaliselt käime kanuudega) ning väntasime mööda jõge ringi. Kohtasime kilpkonni ja paari väiksemat alligaatorit. Pärast suplesime jahedas allikavees ning sõime maitsvaid grillburgereid.

Florida on suurepärane koht päikese käes lebotamiseks ja shoppamiseks. Seda me tegime ohtralt. Poodidesse sai viidud päris mitu dollarit ning päikese kätte usaldatud päris mitu tundi.


Uued sopid, mida tagasiteel Everglades'ist Orlandosse külastasime, olid Bonita Springs ja Sanibel Island ning selle piirkonna ümbrus. Lühidalt siis ka sellest tripist...

Kuna Heldi oli kunagi Billie Swamp Safari's (BSS) käinud ning tal olid sellest jäänud head mälestused, otsustasime ka sel korral sinna minna. Billie Swamp on üks vähestest (kui mitte ainuke?) kohtadest Everglades's, kuhu saab ööbima jääda. BSS asub indiaanlaste maadel võrdlemisi pärapõrgus keset soid ja alligaatoreid. Sellist pilti, mida sinna sõita nägime, ma polnudki varem kohanud - teeäärsed kraavid ja kraaviperved olid paksult täis suuremaid ja väiksemaid alligaatoreid. Lapsed lugesid ja said kokku mitmed kümned. BSS's oli ööbimine nn chickee'des - nimi pärit indiaanlastelt. Kokku oli meid tripil 11 ja selleks puhuks sobis meile suurepäraselt dormatory chickee, mis oli 12-kohaline. Hütike, millel on teisaldatavad seinad, sees narid, elektrit ei pidavat olema, kuid meie hütis oli see täitsa sees ja töötas.
 Bunk beds
 Dormatory chickee
Heldi ja hütid

Valisime chickee by the waterfront ning seega olid alligaatorid meist vaid mõne meetri kaugusel. Turvalisuse huvides oli aga vee äärde veetud puitaedik. Käisime BSS's airboat ride'l ja buggy tour'l. Mõlemad olid toredad - nägime palju loomi ja loodust. Ööbimine BSS's dormatory chickees maksis 16 USD/nina; buggy+airboat (after 3:00pm deal - 30 USD/nina).
 Airboat ride
Buggy
 Gators

Järgmisel päeval sõitsime Bonita Springs'i, kus üritasime minna Barefoot Beach'ile päevitama, kuid imekombel olid tol päeval tohutud lained (mida Mehhiko Lahe ääre kohtab suhteliselt harva). Istusime seal pisut, kuid siis suundusime hotelli, sööma jms. Järgmisel päeval läksime Sanibel Islandile, mis asus üsna lähedal ning ülejärgmisel päeval tagasiteel koju peatusime Sarasota Siesta Key rannas, mis on kindlasti minu absoluutne lemmik Florida randade seas. Kõikidest randadest, kus olen käinud saab Siesta Key minult auväärse teise koha (esimene koht siiski Maldiividele).
 Sanibel Island - pikkuse järgi rivistus
Sanibel Island

Sarasota - Siesta Key - kõige valgema liivaga rand, mida olen kohanud

Kui Orlandosse minek, siis soovitan kindlasti minna ka Internationali peale minigolfi mängima. Vahet pole millise te valite (neid on palju) - toreda elamuse saate igalt poolt. Minigolfiväljakud on tehtud väga stiilselt (piraadistiilis, tiki saare stiilis, lost continent jne) ja lastele jääb see kindlasti kauaks meelde.
Pirates Cove Adventure's Golf on International Drive

Meie käisime veel kahel korral Daytona's. Esimesel korral Daytona bikeweek'l - meeletult baike ja muid taolisi sõidukeid ning teisel korral käisime Daytona Speedwayl vanade ameerika autode näitusel. Mõlemal korral põikasime ka Daytona beachile - väidetavalt siis maailma kõige kuulsam rand - Floridas kuulus eelkõige sellepoolest, et see on rand kuhu võib päris vee äärde sõita autoga. Igal aastal saab rannas seetõttu ka paar inimest surma. Viimati näiteks ajas üks vanapapi oma päevitava naise sel viisil alla. 

Kuna Ameerika ühe suurlinna külastus ei saa olla õige ilma päris linnakeskuse külastuseta siis sõitsime ühel õhtupoolikul ka Orlando Downtowni ja jalutasime Lake Eola's. Nägime ka tulekahju ning sellega kaasnevat saginat. 

Mina tegin Ameerikas ka 2 tööotsa. Nimelt oli õele kaela sadanud üks hea diil, kus ta käis hea teenistuse eest korra nädalas Port Lucy's vene golfimängijate ajutistes kodudes koristamas. Kuna teenistus oli hea ja õde vajas abilist, pakkusin ennast meelsasti kahel neljapäeval kaasa. Kuna Port Lucy'sse oli Orlandost 2 h sõita, alustasime sõitu kell 6 hommikul. Tööpäeva lõpetasime 13.00-14.00 vahel ehk kokku tuli nii 5-6 töötundi. Teenitud raha viisin mina kohe ka tee peale jäävasse Ross'i, kus oli suurepärane jalanõude valik :)

Üks põhjus miks me Ameerikasse just sel ajal läksime oli Duncan'i 8's sünnipäev 31. märtsil. Sünnipäev oli tore, hoolimata et Monkey Joe mängukeskus, kus seda pidada plaanisime oli ajutiselt kinni pandud. Lapsed käisid siseruumid mängimas glow-in-the-dark minigolfi, mis neile meeldis, ning pärast seda oli kodus traditsiooniline pinata tagumine. Lapsed oli rõõmsad - täiskasvanud oli rõõmsad! WIN-WIN!
B-day boy
Sünnipäevatordid

Umbes selline oli meie seekordne Florida reis. Järgmine tuleb kõigi lootuste kohaselt august-september 2013. 

Mis me vahepeal teeme? Kas meil ei olegi juba uusi pileteid taskus? Aga muidugi on - 23. veebruar 2013 sõidame Hiina ja sealt edasi Bali saarele. Juba paari nädala pärast resideerume mõned ööd Palangal ning minu suur soov oleks sel aastal veel ka Pariisi minna . . ei tea kas jõuab...:)

Päikest!
Teevi

No comments:

Post a Comment