Wednesday, July 12, 2017

Avastamata ja avastatud Apuulia, ITAALIA - 28.06 - 05.07.2017

Selja taga oli pingeline koolideperiood (jep .. koolide ... teha kahes erinevas koolis kahte täiesti erinevat eksamit täiesti ühel ajal - ei kõla just päris normaalselt? :)) ja ees terendas üks vaba nädal - 28.06 - 05.07. Täpi i'le lisas ka see, et vanaema andis teada, et võib meie pisikese pesamuna selleks nädalaks enda hoolde võtta ja me saaks päris kahekesi üle väga pika aja kiirele puhkusele minna. Selline idee hakkas aga meeldima ka sõpradele Kailile ja Rainerile, kes otsustsasid samuti punti hüpata.

Pileteid hakkasime soetama vahetult enne jaanipäeva ja plaan oli siis tegelikult lennata RyanAiriga Kaunasest Naples'isse ja puhata nädalakese Amalfi Coastil. Need piletid osteti meil sõna otseses mõttes nina eest ära aga õnneks oli meil välja vaadatud ka varuvariant Riia - Bari (WizzAir), hinnaga 185 eur/nägu edasi-tagasi. Nii ka läks. Kuna aga Amalfi on Barist päris kaugel (Naples-Amalfi 70 km ja Bari-Amalfi 430 km) ja Amalfi kandis oli sobivate majutustega üsna kesine lugu, võtsime hoopis mõttesse plaani liikuda tundmatusse ehk Apuulia (Puglia) maakonda ehk siis Itaalia saapa kontsaossa.


Google Images andis vasteks imelised helesinised veed ja valge liivaga rannad, kõik oli paljutõotav.
Rentisime auto (Budget), sel korral Fiat Panda (200€ 7 päeva) ja puhkus võis alata.

Esimeseks majutuseks olime valinud ühe avara ja armsa kesklinna korteri linnakeses nimega Nardo. Et sinna jõuda, pidime kõigepealt sõitma 170 km. Suuremad roadtrippijad kõik teavad, et Itaalias on väga kallid teemaksud, küll aga rõõmustasime, et Barist edasi allapoole on kõik tasuta teed ja teemaksusid oma reisieelarvesse pole vaja lisada. Küll, aga saime meie oma teemaksusuraka veel enne Barist väljasõitu kätte. Nimelt juhindusime Barist väljasõidul Google Mapsi tarkustest ning suutsime paar valepööret teha. Ühest putkast saime teemaksupileti kätte aga vahetult enne järgmist teemaksuputkat nägime et õige suund teeb justkui kannaka ja keerasime enne maksuputkat ümber ja sõitsime uuele teele. Siis tuli aga vastu uus maksuputka, mis meie piletit ei tunnistanud ja aparaat väljastas meile trahvi suurusega veidi üle 93 €. Olime kurjad...olime maksulisel teel sõitnud ehk 5 km :) üritasime umbkeelse putkatöötajaga asja arutada, aga mida sa umbkeelsega ikka madistad. Saime vastuse, et "you must pay" ja nii ta jäigi. Hiljem veerisime piletilt, et see on trahv, et õiges kohas ei maksnud ja see trahv tuleks maksta ära 15 päeva jooksul. Mulle tundub, et see trahv on praegu veel maksmata :))) Mida rohkem lõuna poole Itaalias liigud, seda vähem räägitakse inglise keelt, head Itaalia vestmikud kuluvad ära.

Apuulia maakond on võrdlemisi lauge ja kaetud enamasti oliivisalude ja viinamarjaistandustega. Võrreldes mitmete naabermaakondadega, peaks Apuulias olema väga viljakad mullad, mis sobivadki ideaalselt just nende kultuuride kasvatamiseks. Sooja oli ca 40 kraadi, vaated autoaknast välja üsna kuivad ja trööstitud - kuivanud hein, kulupõlengu jäljed ja oliivisalud pruunil liivmullal.

Teel Nardosse peatusime Polignano Al Mare's. Paljude reisikirjade järgi koht, mida külastada. Sealne rand on kuulus ja päris armas, küll kivine. Armas vanalinn, kus sain imemaitsvat tiramisut :)

Polignano Al Mare

Nardo on  armas linnake, kus on imearmas väike vanalinn. Meie korter Casa Adamo (https://www.airbnb.it/rooms/18262773) asus juba vanalinnas, linnakese ühe kiidetuima restorani ja butiikhotelli vastas (https://www.relaisilmignano.com). Korteri rentisime airbnb.com'st, hinnaga 100 €/öö + airbnb tax. Korteris on väga ruumikas ja avar ning seal on 2 magamistuba queen bed'idega. Üleval on mõnus suur katuseterrass, kus küll päevasel ajal oli liiga palav aga õhtul oli väga mõnus tsillida. Casa Adamosse jäime 3-ks ööks, et avastada lähedal asuvaid randu.

 Nutikad meie korteri elutoas (Nardo / Casa Adamo)

 Nardo / Casa Adamo

Casa Adamo katuseterrassil

 Nardo vanalinn

Relais Il Mignano

  Nardo vanalinn

Nardo vanalinn

  Nardo vanalinn

Oma korteri võtmed saimegi kätte Relais Il Mignano vastuvõtust. Sealne neiu rääkis hästi inglisekeelt ja kuigi olime ise teinud eeltööd, küsisime siiski ka temalt, et milliseid lähedalasuvaid randu ta soovitab. Kõigepealt rääkis ta Porto Selvaggio Rahvuspargi randadest, andis juhised kuidas sinna minna ja ütles, et ees ootab väga ilu vaade kõrgemalt kaljult ning seal lähedal liivarand. Google maps juhatas meid pargi suunas, kuid andis teate sihtkohta jõudmise kohta juba palju varem. Viitasid polnud kuskil. Lõpuks nägime autodehorde ja rannakottidega inimese teede ääres, samuti suuri tasulisi parklaid. Pärast ca 1 km kõndi loodusrajal allamäge jõudsime mereni kalju ääres. Inimesi päevitas siinseal kaljude peal, kuid see polnud päris see, mida ootasime. Vaated meenutasid veidi Tenerifet. Otsustasime tagasi vantsida ja minna neiu soovituse järgi nr.1 randa lähipiirkonnas - Baia Verde.

Baia Verde siis - ilus helesinine vesi, ilus liiv. Üsna kitsas rannariba, väga palju rahvast. Palju kauplejaid. Beachclubid - 2 päevitustooli ja vihmavari - 15 eur. Hinnad kallinevad 1. juulist. Sooja 35 kraadi, vesi ilmselt ca 25 kraadi. Mõnus soe, kuigi rand erilist mälestust mälusoppi ei jäta.


Baia Verde

Pärastlõunal otsustasime põrutada ka Punta Prosciutto randa kaema. Paljude reisikirjas järgi on Punta Prosciutto ja Torre Lapillo selle kandi ühed kaunimad rannad. Seega oli soov vähemalt üks neist ära vaadata, sest järgmisel päeval oli plaan sõita ikkagi alla poole nn Itaalia Maldiividele ehk Pescoluse kanti.Punta Prosciutto

Ka Punta Prosciutto oli üsna rahvarohke. Meri lainetas, kuid oli siiski väga ilus helesinine. Omakeskis naersime ja nimetasime rannad ümber - Palanga 1 ja Palanga 2 :)))
Lõunat sõime Porto Cesareos sadama lähedal ning saime esimest korda sel tripil tunda itaallaste riposot ehk hispaanlaste siestat. Sel teemal ahhetasime ikka korduvalt, et kuidas nad ikka keset päeva oma putkad kinni panevad ja pikutajma või trattoriasse lähevad. Aga see on midagi, millest Itaalias ei pääse. Sellega tuleb lihtsalt arvestada. Ja seda me edaspidi ka tegime.

Apuuliat peetakse saiamaakonnaks. Minu arvates võiks seda öelda terve Itaalia kohta. Sai lihtsalt on väga nende kultuuris sees ja väga paljudes kehakinnitustes on üheks komponendiks sai. Porto Cesareos sõime piadinasid - meie mõistes võrreldavad siis tortillaga/wrapiga ja bruschettasid. Punast veini serveerivad nad ka 40C päevakuumuses soojalt, seega tasub julgelt jääd sisse küsida. Nende tomatid ja basiilik on imemaitsvad ning terve tripi vältel ei saanud me üle mozzarella di bufalast. Polegi seda vist kunagi varem sellistes kogustes söönud. Lihtsalt imeline! :) Õhtul tsillisimegi jälle oma katuseterrassil suure hulga prosciutto, mozzarella di bufala ja proseccoga.No comments:

Post a Comment