Olime Donaldile eelnevalt ise ära rääkinud, mis meid huvitab. Tahtsime kindlasti ronida öösel Sri Lanka kõrguselt kolmanda mäe - Sri Pada/Adam's Peak otsa, näha Kandy linna (me ei olnud päris kindlad templite ja botaanika aia suhtes) ja külastada üht kaasaegse maailma imet - Sigiriya kaljukindlust.
Teisipäeva hommikul kell 9:00 võtsimegi Hikkaduwast suuna Nuwara Eliya poole, et õhtupoolikuks jõuda Adam's Peak'i jalamile. Kilomeetreid ju polnudki eriti palju - pisut üle 200, kuid kohalejõudmine koos lõunapausiga võttis aega üle 6 tunni. Ajaga peab seal arvestama - kes Google mapsis teeb marsruutide osas eeltööd, siis Sri Lanka puhul võite julgelt korrutada Google'i poolt antud aja 2-ga, isegi 2,5-ga. Põhjuseid on mitmeid - täiesti kaootiline liiklus, küla küla otsas kinni ning meie teekonna viimane osa näiteks kulges täielikult mööda kitsaid mägiteid, kus lihtsalt pole võimalik sõita kiiremini kui 50-60 km/h.
Tee peal peatusime pisikeses ananassikasvanduses, kus oli ka pisike putka, kust sai ananassi kaasa osta. Maitsev vili kooriti ära ja lõigati sälgud sisse, nii oli sealt mugav tükke murda. Ananass oli väga mahlane ja kui ma õigesti mäletan, maksis 100 ruupiat.
Ananassi istandus
Alguses tundus D meile pisut liiga vaikne, kui ta siis lõunapausiks peatus mingis nooblis turistikohas, siis olime mõlemad täitsa pettunud. Olid meil ju ka eelmisest aastast eredalt meeles Malaisia Bob'iga saadud ehedad elamused kohalike söögikohtadest. Kutsusime teda endaga lauda, kuid ta keeldus - kui olin oma täiesti mõttetu 'chicken noodles'i' lõpetanud ja tualeti poole siirdusin, nägin et ta sõi nurgas üksi. Ei osanud me kumbki sellest miskit arvata. Üritasime arutleda põhjuste üle, et kas ongi selline eemalehoidev vend, kes tahab lihtsalt töö ära teha ja kõik või siis jätsime meie endist kuidagi mulje, et tahame eraldi süüa ja autos omaette olla jms, aga jõudsime ikkagi järeldusele, et oleksime ise pidanud talle kohe ütlema, et ta ei viiks meid turistikohtadesse vaid just kohalikesse restodesse. Kaalusime muidugi ka varianti, et kuna ilmselgelt selles kohas käivad ainult turistid, siis on autojuhtidega tehtud diilid, et kui nad turistid sinna toovad siis nemad ise saavad näiteks tasuta süüa. Selline skeem kehtib seal näiteks teevabrikutes. Hiljem ütlesime talle, et meile meeldiks süüa kohalike toidukohtades ja siis ta vabandas sellega, et arvas et kohalik toit on meie jaoks liiga spicy - ilmselt minu jaoks olekski - kuid küllap oleks ka mina menüüst midagi sobivat leidnud või siis lihtsalt poleks söönud! :)
Sri Pada asubki Sri Lanka teepiirkonnas, mis varasematel aegadel on laialt olnud asustatud Brittide poolt, suuresti kelle teelembusest tingituna ongi Sri Lankast maailma suurim tee eksportija saanud. Sri Lanka oli Briti koloonia 1815 - 1948 ning lisaks teele rajasid britid ka kohvi- ja kummiistandusi.
Ceylon. Taamal teekorjajad. Päris ees näha juba tühjad põõsad.
Britid tõid India põhjaosast sisse Tamili inimesed (loe: orjad) töötama istandustesse. Oli teada, et Tamili inimesed on väga töökas rahvas ja suure vaesuse tõttu on nad nõus töötama vaid kõhutäie eest. Tamilid töötasid ja elasid saarel orjadena, samades tingimustes nagu karjaloomad. Kuna istandusi kerkis kiirelt, oli Tamilite populatsioon saarel varsti üle 10 %. Tamilite arvu kasv ning kehvad tingimused viisid peagi mässudeni ning sealt võime aimata ka algpõhjuseid veel hiljutigi toimunud kodusõdadele Tamili Tiigrite ja Sri Lankalaste vahel. Donald rõhutas mitmel korral, et Tamilid ei ole halb rahvas ja Sri Lanka inimesed ei mõista neid hukka, halvad on vaid teatud inimesed nende seast (tiigrid) ilmselt nagu kõigi rahvaste puhul. Väga ilus oli sõita suurte teeistanduste vahel looklevatel mägiteedele. Kõikjale kuhu vaatasid, nägid ainult teeistandusi. Oli juba tühjaks korjatud ja ilma lehtedeta põõsastikke ning mitmnel pool oli näha naisi töötamas. Ka tänapäeval on seal piirkonnas palju Tamili naistest teekorjajaid. Neid tunneb ära etnilisema välimuse poolest. Paljudel ninades valged ehted (luutaolised) ja näos mõningad värvilised maalingud. Teekorjajad näevad välja väga lummavad - suured korvid on seotud peade külge - minule jätsid nad miskipärast väga sügava mulje.
Tulepuu ja daam
Tamili teekorjajad tööle minemas
Slightly Chilled Guesthouse. Meie tuba see kõige alumine rõdu. Igati viisakas koht ööbimiseks.
Kuna õhtupoolik oli alles varajane, läksime jalutama. Jalutasime tagasisuunda teepõldude vahele, et mõned pildid teha ja siis linnakese poole, et suund mäele teada saada. Külalistemajast mäe ametliku alguseni kõnnib umbes 30 minutit. Tagasi mõeldes oli see linn kuidagi üsna hirmus. Sealt kajas vastu ülim budism. Ilmselgelt kõik inimesed rangelt väga-väga usklikud. Kuigi elu-olu üsna primitiivne oli meeletult müügilette ja -putkasid. Kõik ilmselt turistide ja palverändurite jaoks. Müüdi kõike, mis võimalik - jopesid, kunstlilli, sööki-jooki jne. Jalutasime kuskile maale välja ja siis tagasi külalistemajja, et õhtust süüa ja puhata ning, et siis orienteeruvalt kell 2:00 öösel alustada vantsimist Sri Pada tippu.Sri Pada jalamil, öösel pisut enne 3:00
Kristlased vähemalt usuvad, et just selle mäe tippu maandus Aadam, kui ta paradiisist patu tõttu välja visati. Sellest ka kristlik nimi - Adam's Peak. Meil, ateistidena, oli mäe otse matkamiseks hoopis erinev isekas põhjus - meile lihtalt meeldivad mäed ja nende tipud ning meile meeldib see tunne kui oled ennast tõsiselt proovile pannud ning läbi suure kondivalu tippu jõudnud. Samas ei saa hõisata, ega neid ühiseid mäetippe meil väüga palju vallutatud veel polegi. Ehk Sri Pada oligi üks esimestest suurematest. Turistid üle maailma sõidavad Adam's Peak'i vallutama ka päikesetõusu pärast. Just sellepärast alustatakse tipurännakut öösel, et olla kohal päikesetõusu ajaks. Päikesetõus selle mäe tipust peaks olmea midagi väga erilist ja ei saa eitada - oli tõesti ilus. Mäe tipus on ka budisti tempel ning päikesetõusu ajal teevad seal toimetavad mungad oma usurituaale ning üles rännanud palverändurid koos nendega. Meie alustasime kõndimist oma külalistemaja juurest 2:00, olles 10 min kõndinud, avastasime, et fotokas jäi maha ja läksime tagasi. Ehk siis alustasime uut katset ca 2:20. Ma olin täiesti kindel, et jõuame üles oluliselt varem, kui keskmiselt. Räägitakse, et peaks arvestama tippu minekuks ca 3 kuni 4 tundi. Meie tegime selle ära pisut vähemaga kui 2 tundi. Kas oli ka raske? Jah oli küll. Tee tippu läheb 95% ulatuses treppidel ning mõnes mõttes võib-olla on treppidest isegi raskem minna kui mäest, igatahes töötavad erinevad lihased. Meie säärelihased olid valusad järgmised 7 päeva vähemalt. Hämmastav oli see, et kohalikud kaupmehed on isegi väga tipu lähedale rajanud oma müügiputkasid, kus nad siis pakuvad puuvilju ja jooki ja kõike muud. Tundus, et ilmselt nad elavad ka nendes putkades. Neid oli igatahes tohutult. Oma kogemus puudub, aga kuskil kirjutas, et mida tipule lähedamale seda kallimaks hinnad lähevad - ei oska kommenteerida, sest me ei peatunud ühegi putka juures. Sellest ka ilmselt meie võrdlemisi kiire tipuvallutusaeg. meiega koos vantsis üles turiste eri rahvustest, enamasti paaridena. Samuti väga vanasid kohalikke, osadel olid abimehed kaasas. Kohalikud hõikusid üksteisele aeg-ajalt: "Saadu, Saadu, Saadu, Saa!". Hiljem küsisime D-lt. mida see tähendab ning ta selgitas, et see on mingi hing, keda nad ülistavad ja välja kutsuvad.
Kohalikud palverändurid ja mõned turistid
Kirju seltskond ootamas uue päeva sündi
Rituaali algus
Geragama Estate tea Plantation, Kandy
Värsked teelehed
Juba kuivatatud ja sorteeritud teelehekesed
Järgmine sihtkoht oli Kandy botaanikaaed. Sissepääs 1100 ruupiat, kuid kindlasti väärt minemist. Igati tore paik, kus palju troopilisi puid üle maailma.
Enim muljet avaldasid javapuud ja nartsisspuu - ilma lehtedeta puu, mille küljes palju kollaseid nartsissiõisi. Seal olid veel hiigellehtede ning hiigelkookospähklitega palmimuud. Väga kiftid.
Vot sellised pallid...
Kuskil pargi tagumises osas jalutas meile vastu hooldajariietuses mees, lehvitas eemalt lehte ja tahtsi meile midagi näidata. Läksime lähemale ja nägime, et tal oli leheküljes skorpion. Küsisime, kas leidis selle pargist - väitis, et ei, dzunglist. Küsis meilt, kas tahame pilti teha, Anmar juba lõikas lahti, et nuiab raha - mina aga mõtlesin,et teeme siis pilti - tegime pildi ära ja vennal kohe käsi pikalt ees. Arvas, et tema tegu vääris sotat aga meie ei nõustunud. Leidsime talle 30 ruupiat, mille peale ta üsna pettunult ära läks. Jalutasime pargis ca 1,5 tundi. Nägime ka ahve, kes bambusesalus kambaga ringi lippasid ning prügikaste tuuseldasid. Skorpion
Selline ahv..
Järgmine peatus, meie endi soovil, oli batikatehas. Nime ei mäeltagi, aga väidetavalt kõik mis nad toodavad, nad müüvad ainult enda kohalikus poes, kuskile mujale ei saada. Tehas oli vabas õhus, küll katuse ja seintega, kuid aknaavad olid täiesti avatud. Nende kliimavöötmes on tõesti võimalik toota ka sellises tootmishoones. Batika on puuvillane kangas, mida töödeldakse ehk värvitakse väga eriliselt. Batikast saavad huvlised taas Google'st juurde lugeda, aga paar asja panen ka sia kirja. Batika värvimisel on abimeesteks mesilasvaha ja parafiin. Selle seguga kaetakse pinnad, millele värvi ei soovita. Hiljem leotatakse parafiinisegu maha. Batika on samuti üks Sri Lanka sümboleid.
Naine piserdab parafiini ja mesilasvaha segu, et tekitada värviline täpiline efekt
Sarong ja Sari
Kuna me hambatemplisse minna ei soovinud (Tooth Relic Temple in Kandy), oli meil aega lahedalt ning kuna olime vahepeal Donaldiga ületanud igasuguse ebamugavustunde, rääkis ta meile kuidas tal on oma külalistemaja ehitamiseks vaja kastiautot ja kuidas ta on seda kaua aega on otsinud. Ütlesime talle, et meil pole midagi selle vastu kui Mahindra esindusest läbi hüppame. Mahindra oli see auto mida ta otsis (India autotööstus). Esinduses oli auto olemas, kuid hind soolane, aga kuidagi oli temani jõudnud info, et üsna lähedal Matales elab mees, kes müüb sama autot, peaaegu uuena, väga vähe läbisõitnuna. Läksime sinna. Mõistsime, et tegemist peab olema ühe jõukama perekonnaga, kuna nende koduhoov oli väga kena ja hoolitsetud. Katsetasime Mahindrat - istusime ka ise sisse - ning pidime tõdema, et midagi nii kehva kvaliteediga ja ebamugavat polnud ammu kohanud.
Mahindra
Mina ei ole pikk, nemad on lihtsalt lühikesed! :)
D-l oli diil koos ja ta oli väga õnnelik. Soovis meiega tähistada. Seetõttu sõitsime kohalikku poodi, kust ta lubas osta pudeli head viskit (Arrack), et siis õhtul autoliigud teha. Me nõustusime. Seejärel alustasime teekonda Sigiriya suunas. Sigiriya oli esimene ja kõige tähtsam vaatamisväärsus, mida mina Sri Lankal näha tahtsin. Õhtuhämaruses jõudsime külalistemajja Ancient Villas kohe Sigiriya lähedal. Pärast kiiret värskendust läksime kolmekesi külalistemaja väliterrassile. Donald oli ära rääkinud, et võtab oma alkoholi. Tellisime söögi, jõime pisut viskit ja ajasime tükk aega juttu. Viimaks kukkusime reisist väsinuna oma hotellivoodisse, et hommikul Sigiriya otsa trampida.
Sigiriya on suur vulkaanilise päritoluga kaljukogum keskmaal. Sigiriya kindlus koosneb suurtest veebasseinidest, mis algavad juba kaljust üsna eemalt, kalkukindlusest ja basseinidest, mis on rajatud kindluse tippi. Kogu kompleks on väidetavalt ehitatud AD 477 – 495. Kalju kõrgus merepinnast ca 370 m. (PS! säärelihased Adam's Peak'lt andsid endiselt mõnusalt tunda). Seda peetakse üheks kaasaegseks maailmaimeks.
Sigiriya
Frescod Sigiriya kaljukindlusest
Lion Rock
Pärast kaljukülastust viis Donald meid oma ehitusplatsile. Tore oli näha kohalikku ehitustööd. Näiteks segu ei tehtud enne valmis, vaid valati liiv vundamendiauku, siis segu ja siis vesi peale. Siis segati labidatega sealsamas.
Tulevane "Melrose Villas"
Ehitajad töötasid ilma elektrita. Peamaja ehk see kus Donald oma perega ja tema investorist sõber Itaaliast peatuma hakkavad oli juba peaaegu valmis. Koha nimeks saab Melrose Villas. Ilmselt mõne aja pärast peaks internetimaastikult selle nime järgi juba midagi üles leidma. Selles suhtes oli tema maalapi asukoht hea, et sealt paistis suur kivi ise kätte. Näiteks Ancient Villas juurde polnud midagi näha. Donald plaanib teha ka puumaja ehk kõigi mugavustega ööbimiskohta puu otsa. Meile igatahes lubas tasuta ööbimise, kui järgmine kord sinnakanti sattuma peaksime. Hea teada! :)
Võtsime suuna tagasi Colombo poole. Plaanis oli külastada veel kahte kohta. Mõnda Herb&Spice garden'it ja Dambulla koopatemplit... Sattusime mingisse riiklikus omandis olevasse ravimtaimeaeda. Sõbralik lokipea tervitas meid juba parklas ja viis meid ringkäigule. Ta tutvustas erinevaid taimi ja nende imeomadusi. Iga taime juurde oli valmis pandud potsik või pulbripütt, mida sai koha peal proovida või nuusutada. Anmarile määriti jala peal looduslikku karvaeemalduskreemi. (kahjuks on mul praeguseks hetkeks meelest läinud, mis taim see oli). Lõhnas nagu poes müüdavad karvakreemid ning karvad igatahes 3x3cm ruudukeselt Anmari jalalt eemaldatud said.
Karvaeemaldus in process..
Haruldane pisike valge ananass
Ringkäik lõppes, nagu ikka, poes, kus hinnad olid megad. See kuningkookospähkliõli maksis üle 100 dollari, karvaeemaldus mingi 30 dollarit. Need olid muidugi esmased hinnad. Ma üritasin kaubelda kahte mandlikreemipotskut 2500 ruupiaga, kuid nad ei olnud selle hinnaga kuidagi nõus. Lahkusime tühjade kätega. Enne parklasse minekut, andis giid mõista, et ootab tippi. Küsis sedasi kenasti, et kuidas me temaga muidu rahule jäime, tema keele ja teadmistega. Ütlesime, et kõik OK ja saime kohe aru, et ahjaa..see koht... muidugi...Sri Lanka ju! :)
Dambulla, asub Matale provintsis. Seal samas, kust me Donaldile Mahindra ostsime. Dambulla koopatempel on ses suhtes võimas vaatepilt, et ilmselt on raske leida maailmas kohta, kus on nii palju Buddha kujukesi. Neid on nii palju, väiksemaid, suuremaid, istuvaid, lamavaid jne. Ära peab mainima ka selle, et koopatemplisse pääsemiseks peab taas üksjagu maad mäkke ronima. oi me kirusime, sest jalad olid ikka jube läbi (Adam, Sigiriya..oioioi). Nagu ikka - naised õlad kaetud ja jalad ka vähemalt põlvedeni. Vahetult enne piletikontrolli on keegi ärigeenius üles seadnud mõnikümmend riiulit ning väidab end olevat "Shoe caretaker". Ärge laske endale pada ajada. Nad üritavad väita, et peate oma jalanõud sinna jätma. Isegi seljakotti panemine pole lubatud. Ja kui te seda tema nähes teete, siis nad näitavad oma solvumist ja pahameelt teile kenasti välja. Soovitan neist lihtsalt mööda kõndida, sest seal kohas tegelikult ei ole üldse vaja jalanõusid veel ära võtta. Kuumal päeval on tulisel kivil paljajalu päris valus kõndida. Igatahes kingahoid maksis 25 ruupiat. Pole just palju, aga meil oli juba tropp ette tekkinud sellest, et igal sammul keegi tahab sind tüssata või sult raha välja pressida. Templis ei kulu üle tunni aja. Seal on 3 saali, kõik hämarad ja suhteliselt sarnased - ainult paksult Buddha kujusid täis. Templite juures leidub palju kerjuseid, kuigi peab mainima, et üleüldiselt väga palju me kerjuseid ei kohanudki. Õnneks.
Dambulla Cave Temple
Punased banaanid
Donaldi perekond (v.a keskmine punapõsk) Negombost
Me jäime oma Sri Lanka reisiga väga rahule ning julgeme seda sihtkohta soovitada ka teistele reisuhuvilistele. Sellel maal on piisavalt palju pakkuda nii kultuuri- ja ajaloohuvilistele kui ka looduse ja rannapuhkuse otsijatele.Siia ka Donaldi kontaktid korra veel:
Mobile. 0094 777 492 407
donaldrohitha@yahoo.com
PS! Vabandan võimalike kirjavigade eest - praegusel hetkel on tekst veel toimetamata.
Teevi
No comments:
Post a Comment